Acer Swift X SFX14-41G Full HD 14" | Ryzen 7 5700U | NVIDIA GTX 1650 | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11
Key Features
  • Processor: AMD Ryzen 7 5700U (6 cores, up to 4.0GHz)
  • Graphics: NVIDIA GeForce GTX 1650 (4GB GDDR6)
  • Memory: 16GB LPDDR4X RAM
  • Storage: 512GB PCIe NVMe SSD
  • Display: 14" Full HD (1920 x 1080) IPS
  • Operating System: Windows 11 Home
Ports & Connectivity
  • 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (DisplayPort, Power Delivery)
  • 2 x USB-A 3.2 Gen 1
  • 1 x HDMI 2.0
  • 1 x 3.5mm Audio Jack
  • Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2
Included in the Box
  • Acer Swift X SFX14-41G Laptop
  • Genuine Acer Charger
Suitable For
  • Students
  • Professionals
  • Content Creators
  • Everyday Users
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Description
Key Features
  • Memory: 16GB LPDDR4X RAM
  • Storage: 512GB PCIe NVMe SSD
Ports & Connectivity
  • 2 x USB-A 3.2 Gen 1
  • 1 x HDMI 2.0
  • 1 x 3.5mm Audio Jack
  • Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2
Included in the Box
  • Genuine Acer Charger
Suitable For
  • Students
  • Professionals
  • Content Creators
  • Everyday Users
Acer Swift X SFX14-41G Full HD 14" | Ryzen 7 5700U | NVIDIA GTX 1650 | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 | ProTech IT Solutions